Zbliża się wiosna, zadbaj o swój trawnik

Zima powoli zmierza ku końcowi, a to oznacza, że najwyższa pora przygotować nasz ogród do sezonu. Tyczy się to przede wszystkim trawnika, który w przypadku ciężkiej i trudnej zimy mógł bardzo ucierpieć.

Jak przygotować trawnik do sezonu?

Przede wszystkim poddać go paru ważnym zabiegom. Wielu z nas wydaje się, że wystarczy tylko kosić trawnik, a cała reszta zrobi się sama. Nie koniecznie tak jest, gdyż niezwykle istotne jest zapewnienie  naszemu trawnikowi odpowiedniego napowietrzenia. Aeracja – bo tak nazywa się fachowo ten termin polega na poprawie napowietrzenia gleby, dzięki czemu trawnik lepiej i głębiej się ukorzenia, co powoduje że jest bardziej odporny na uszkodzenia.

Kolejnym zabiegiem jest wertykulacja, poprzez wertykulację rozumiemy usunięcie wyschniętych i zniszczonych części roślin. Wertykulacja pozwala na głębsze i szybsze przenikanie wodny, a także poprawia nasłonecznienie i utlenienie trawy. Dzięki wertykulacji ograniczamy również wzrost chwastów czy mchu.

Polecamy również nagranie:

Ostatni zabieg jest najmniej znanym i mało praktykowanym. O ile w stomatologii i przemyśle piaskowanie oznacza czyszczenie powierzchni, tak w przypadku trawników piaskowanie oznacza dosypywanie piasku na trawę. Powoduje to powstanie zewnętrznej, ukorzenionej i przepuszczającej warstwy zewnętrznej. Dzięki czemu trawnik lepiej rozrasta się i jest lepiej nawodniony.