Wiosna idealnym momentem na założenie trawnika

Zastanawiacie się kiedy jest idealna pora na założenie trawnika? Otóż wszystko zależy czy będzie to trawnik z rolek czy poprzez zasiew tradycyjny. Podpowiadamy kiedy jest najlepsza pora, aby założyć trawnik.

Dopiero na samym końcu zakładamy trawnik

Trawnik zakładamy dopiero na samym końcu, gdy całość ogrodu została już urządzona. Świeża darń jest bardzo delikatna, dlatego w zależności od tego czy trawnik zasieliśmy czy ułożyliśmy go z rolek, musimy być pewni że całość architektury ogrodniczej została już wykonana. Czyli wytyczone alejki i wyłożone, zasadzone rośliny, krzewy i drzewa, a także wybudowana mała architektura, o ile taka została przewidziana. Chodzenie po świeżej darni mogło by ją uszkodzić i osłabić konstrukcję.

Wiosna idealnym momentem na zakładanie trawnika

Jeśli zdecydujemy się na założenia trawnika z siewu, to najlepszą na to porą jest wiosna. Przede wszystkim miesiąc kwiecień, gdy gleba zdążyła wystarczająco wyschnąć, a słońce świeci na tyle wysoko, aby pomóc roślinom w wegetacji. Przy zasiewie warto pamiętać o podlewaniu trawnika, ale nie podlewaniu obfitym, ale zraszaniu. Trawnik z siewu można zakładać również w lecie, jednak musimy się liczyć, z częstszym podlewaniem. Gdyż nasiona trawy źle znoszą suszę i brak wody może sprawić, że się nie przyjmą.

Zakładasz trawnik w Łodzi? Pamiętaj też o systemach nawadniających

To samo tyczy się sytuacji, gdy zakładamy trawnik z trawy rolowanej. Dobrą porą jest wiosna, lato oraz jesień. Trawnik z trawy rolowanej można zakładać także w listopadzie, gdyż darń jest bardziej odporna na mróz i gęstsza. Szybciej się ukorzenia. Sposoby podlewania są zbliżone jak w przypadku trawnika z siewu.