Strona głównaAranżacja ogrodówZakładanie ogrodu krok po kroku. Jak założyć ogród, który zachwyci?

Zakładanie ogrodu krok po kroku. Jak założyć ogród, który zachwyci?

Zakładanie ogrodu to ekscytująca podróż, a ten poradnik ma na celu pomóc Ci w jej rozpoczęciu. Opisujemy opisujemy jak założyć ogród krok po kroku, uwzględniając każdy etap: od zaplanowania wymarzonej przestrzeni na zewnątrz, do zainstalowania niezbędnej infrastruktury, położenia bruku i instalacji elementów architektury ogrodowej i nasadzenia. Dzięki temu nie pominiesz żadnej z nich i stworzysz swój ogród marzeń

Spis treści

Etap 1. Projektowanie grodu – planowanie roślinności i architektury ogrodowej

Wszelkie prace należy rozpocząć od przygotowania projektu ogrodu. Aby zaprojektować ogród samemu możemy wykorzystać różne programy, które dostępne są w internecie lub zlecić przygotowanie projektu architektowi krajobrazu lub firmie ogrodniczej. Projekt powinien prezentować rzut działki z góry, z istniejącymi budynkami. Warto użyć odpowiedniej skali, która pozwoli odwzorować realne wymiary działki i obiektów. Co powinien zawierać projekt ogrodu?

  • zaznaczenie istniejącej infrastruktury (garaże, budynki mieszkalne, gospodarcze),
  • oznaczenie rabat, drzew, krzewów
  • oznaczenie trawników,
  • elementy architektury ogrodowej,
  • ścieżki, podjazdy, ogrodzenie.

Zwróć uwagę, że rozmieszczenie i dobór odpowiednich roślin jest tym, co nadaje ogrodowi ogólną estetykę. Pamiętaj także, że linie, które nakreślisz na planie będą fizycznymi liniami w naszym ogrodzie – mogą to być granice trawników z rabatami lub ścieżkami ogrodowymi. Tworząc plan ogrodu weź również pod uwagę jego funkcje, a także wysokość nasadzeń. Planowany ogród powinien dawać poczucie estetyki, kameralności, a także odpowiednią ilość naturalnego światła.

Etap 2. Dobór materiałów i elementów wykończenia

Jeśli chodzi o projektowanie ogrodu, wybór materiałów do jego wykończenia jest dość istotny. Zależy od Twojego budżetu, a ma wpływ na estetykę i trwałość. Jeśli planujesz w swoim ogrodzie ścieżki, to materiał do ich wykonania musi być nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny i trwały.

Z tego względu bardzo dobrą opcją jest kamień naturalny, lecz niewiele osób może sobie na niego pozwolić. Dużo lepszą opcją są ze względu na budżet, ale nie odbiegającą estetyką są płyty betonowe czy bardzo popularna kostka brukowa.

Drewniane ścieżki mogą wyglądać świetnie w ogrodach, jednak mogą stać się śliskie po deszczu lub opadach śniegu. Z kolei w przypadku żwiru lub tłucznia powinieneś dodać do nich krawężniki, aby ścieżki nie uległy zniszczeniu.

Staraj się zatem iść na kompromis, zbytnia oszczędność najczęściej wiąże się z kolejnymi wydatkami.

Etap 3. Porządki na działce i prace ziemne

Porządki oraz prace ziemne są kluczowym etapem tworzenia ogrodu i muszą być wykonane z należytą starannością. Polega na oczyszczeniu terenu z wszelkich zanieczyszczeń i chwastów oraz przygotowaniu go do sadzenia. Najczęściej wiąże się to z koniecznością usunięcia obecnej darni.

Niestety, większość działek budowlanych posiada glebę, która nie jest idealna – nieurodzajną i słabo przepuszczalną. Chociaż istnieją rośliny, które mogą rozwijać się w takich warunkach, są to zazwyczaj rośliny ozdobne, a nie gatunki, których możesz potrzebować. Aby obejść ten problem, jednym z rozwiązań jest zakup żyznej ziemi i wymieszanie jej z obecną, przy pomocy glebogryzarki. Popularne jest także stosowanie odpowiednich nawozów i obornika.

Pamiętaj, że niedokładne oczyszczenie działki i błędne przygotowanie gleby i nawierzchni do późniejszych nasadzeń wpłynie na kondycję roślin. Ponadto nieusunięcie wszystkich korzeni chwastów spowoduje, że będą ponownie rozwijać się w rabatach i trawnikach, co popsuje cały efekt.

W tej fazie wykonuje się prace związane z urządzeniem skalniaków i oczek wodnych.

Etap 4. Montaż instalacji – nawadniającej, elektryki

Po wykonaniu powyższych etapów można zająć się wykonaniem niezbędnych instalacji, które przewidziałeś na etapie projektu. Instalacja elektryczna jest niezbędna do oświetlenia ogrodu, natomiast system nawadniania może pomóc w zapewnieniu roślinom odpowiedniej ilości wody. Musisz wiedzieć, że samodzielne podlewanie ogrodu jest czynnością niezbędną do zachowania jego atrakcyjnego wyglądu, a przy tym bardzo czasochłonną, a dla niektórych uciążliwą.

Przewody powinny być zakopane na głębokości co najmniej 70 cm, natomiast pod ścieżkami można je ułożyć płycej (50 cm). Zaleca się również zainstalowanie podlicznika wody zużywanej w ogrodzie, który będzie podliczać wodę bezpowrotnie utracona (bez opłat za ścieki). Te zadania najlepiej zlecić fachowcom, którzy mają doświadczenie w takich instalacjach.

Etap 5. Wykonanie ścieżek i tarasów

Na tym etapie należy wykonać wszelkie prace związane z nawierzchniami utwardzonymi (podjazdy do garażu, ścieżki czy tarasy). Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj nawierzchni, który będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie słońca oraz zmienne warunki pogodowe. Kostka brukowa, kostka betonowa, kamień naturalny, żwir i cegła to popularne opcje materiałów brukowych, które zapewniają zarówno piękno, jak i trwałość.

Dla ścieżek używanych tylko do chodzenia dobrym rozwiązaniem mogą być drewniane plastry po impregnacji, choć mogą nie być tak trwałe jak kamień czy beton. Niezależnie od materiału, na który się zdecydujemy układanie kostki brukowej powinno zawsze odbywać się na warstwach gruzu i piasku (lub podsypki) dla zwiększenia stabilności.

Jakie są technikalia związane z nawierzchniami utwardzonymi?

  • podjazd do garażu powinien mieć 3 metry szerokości,
  • główna aleja, która prowadzi do drzwi wejściowych powinna mieć przynajmniej 1,5 metra szerokości,
  • ścieżki w ogrodzie mogą mieć między 0,5 metra do 1 metra szerokości (zwróć uwagę jak często będziesz z nich korzystać),
  • ścieżki powinny mieć odpowiednie nachylenie boczne, aby nie gromadziła się na nich woda
  • jeśli z Twojego tarasu będą wychodziły schody to ich szerokość powinna mieć co najmniej 0,5 metra. Wyskość stopni od 8 do 15 cm.

Pamiętaj, aby dobrać estetykę nawierzchni utwardzonych do fasady i stylu budynków już znajdujących się na posesji.

Etap 6. Wykonanie elementów architektury ogrodowej

Budowanie konstrukcji ogrodowych należy rozpocząć dopiero po wykonaniu wszystkich poprzedzających prac. Jednak z uwagi na koszty, ten etap jest często rozkładamy w czasie.

Popularne elementy ogrodu to zazwyczaj altany, pergole, które zazwyczaj stawiamy w najbardziej ustronnych miejscach, z dala od ruchliwych ulic, ale wciąż wystarczająco blisko domu, aby mieć do nich łatwy dostęp. Altany i pergole są doskonałymi miejscami do wypoczynku, organizowania posiłków lub imprez. Aby jeszcze lepiej nadawały się do tych celów, warto rozważyć budowę grilla lub kominka.

W romantycznych zakątkach ogrodu można dodać ławki, łuki i trejaże dla roślin pnących, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Jeśli w pobliżu domu znajduje się przestrzeń, która jest dobrze widoczna, to w tym miejscu warto zainstalować strefę zabaw dla dzieci z domkiem ogrodowym, fortecami, piaskownicami czy zjeżdżalniami.

Ważne jest, aby oddzielić elementy rekreacyjne od gospodarczych, stosując niskie żywopłoty lub płoty, wysokie trawy ozdobne, takie jak miskant. W części gospodarczych ogrodu przydadzą się kompostowniki do przechowywania odpadów organicznych (które wydzielają nieprzyjemny zapach), szopy na narzędzia oraz grządki warzywne.

Etap 7. Nasadzenia roślin, krzewów

Sadzenie roślin powinno odbywać się na końcu procesu urządzania ogrodu. Wiele osób zakładając własny ogród popełnia ten błąd i wykonuje nasadzenia na początku, co skutkuje uszkodzeniami roślin i koniecznością ponownych nasadzeń.

Przy wyborze zieleni ważne jest, aby rozważyć lokalizację, w której zostaną umieszczone, biorąc pod uwagę rodzaj gleby, odporność na mróz, a także stopień nasłonecznienia. Kolejnymi elementami, które należy wziąć pod uwagę jest rozmiar roślin i atrakcyjność wizualna. Nawet jeśli roślina wygląda na piękną i kwitnącą, jeśli nie zostanie posadzona w odpowiednim miejscu, może nie rozkwitnąć lub nawet ulec uszkodzeniu z powodu nieodpowiednich warunków. 

Drzewa mogą być sadzone w celu zapewnienia cienia, zmniejszenia parowania wody z gruntu i stworzenia efektu nadrzewnego – zapewnienia schronienia dla wielu zwierząt. Aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości, drzewa powinny być sadzone z dala od domów i chodników, ponieważ korzenie mogą je uszkodzić. Dla dodatkowego uroku można zbudować ozdobny żywopłot lub ogrodzenie z winorośli, grabów lub cisów. 

Pamiętaj, aby dobierać rośliny o odmiennym i różnym okresie kwitnienia. W ten sposób Twój ogród będzie „żył” przez cały rok. Dobieraj także rośliny, które wizualnie i kolorystycznie są zbliżone do siebie. Zbytnia różnorodność zaburza estetykę i wprowadza brzydki nieład.

Rozważając, jakie rabaty umieścić na działce, decyzja ta wymaga dokładnego przemyślenia, ponieważ to one są jednym z najważniejszych elementów estetycznych przez większą część roku. W sklepach ogrodniczych można kupić szeroki wybór gatunków i odmian, co pozwala na tworzenie unikalnych kompozycji dostosowanych do potrzeb i warunków.

Pamiętaj, że wybór roślin, które wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych może być kłopotliwy i czasochłonny. Jeśli nie lubisz prac w ogrodzie, wybierz rośliny proste w uprawie i pielęgnacji.

Etap 8. Zakładanie trawnika

Idealnym czasem na założenie trawnika byłby kwiecień lub wrzesień-październik – wtedy najlepiej wysiewać lub kupować trawę w rolkach. 

Siew jest preferowany w przypadku dużych działek, ponieważ jest opłacalny, natomiast darń z rolek zapewnia natychmiastowy efekt. Nie nadaje się jednak do wszystkich ogrodów, ponieważ gatunki traw wykorzystywane do produkcji darni z rolek wymagają zazwyczaj pełnego nasłonecznienia i wilgotnej gleby. Natomiast podczas siewu mamy możliwość wyboru traw bardziej odpornych na zacienienie lub długie okresy bez opadów. Ponadto na powierzchniach pochyłych należy stosować darń z rolek, a nie z nasion, ponieważ mogą one łatwo ulec wypłukaniu przez deszcz lub podczas podlewania.

Mały ogród a duży ogród – czym się od siebie różnią?

Zakładanie dużego ogrodu jest znacząco łatwiejsze niż tworzenie małego. Przypomina to bardzo sytuację z urządzania małych mieszkań. W przypadku małych ogrodów pole manewru wokół dom jest bardzo zawężone, nie można zastosować wszystkich rozwiązań jak nasadzenia drzew czy krzewów, które wymagają dużych przestrzeni.

W przypadku dużych ogrodów, ich ogromną zaletą jest to, że można zastosować w nich wiele rozwiązań i funkcji, a także sposobów aranżacji. Dzięki nasadzeniu większej ilości drzew i krzewów można stworzyć kompozycje naturalistyczne. Dodatkowo, kręte ścieżki mogą pomóc stworzyć atmosferę rozległości i zagadkowości, tworzyć romantyczne i kameralne zakątki.

Zakładanie ogrodu samodzielnie czy firmą?

Decyzja o tym, czy prace związane z zakładaniem ogrodu wykonać samodzielnie, czy też zatrudnić profesjonalną pomoc, może być ważną decyzją. Decydując się na to drugie rozwiązanie musisz się liczyć z większymi kosztami, ale ma to też wiele zalet. Są to:

  • krótszy czas realizacji,
  • dostęp do odpowiednich maszyn i urządzeń,
  • profesjonalny projekt i wizualizację ogrodu,
  • dobór odpowiednich roślin,
  • wykonanie niezbędnych instalacji przez wykwalifikowane osoby,
  • doradztwo,

Jeśli nie posiadasz doświadczenia i wiedzy z zakresu pielęgnacji roślin, wybór profesjonalnej firmy ogrodniczej jest rozsądnym wyjściem.

Pamiętaj, że wybór firmy należy poprzedzić wykonaniem odpowiedniego rozeznania w rynku. Najlepiej wyślij kilka zapytań do firm, a także pozyskaj odpowiednie referencje od wykonawcy.

Ile kosztuje aranżacja ogrodu przydomowego?

Wszystko zależy od tego czy zdecydujesz się samemu zaprojektować ogród, a następnie go urządzić. Wówczas odchodzą koszty wynajmu firmy. Jednak wciąż musisz ponieść koszty związane z zakupem roślin, wykonaniem prac ziemnych, instalacyjnych, nasadzeniami i innymi. Duże znaczenie dla kosztów ma przede wszystkim rozmiar ogrodów. Zasadniczo koszt założenia ogrodu rozpoczyna się od kilku kilkunastu tysięcy złotych.

Najnowsze artykuły
Popularne
Polecamy