Ogrodowy poradnik – systemy nawadniające ogród

Czy wiecie jak wykonać samodzielnie system nawadniający ogród? Nie jest to aż tak trudne, a zgodnie z naszą obietnicą, na naszej stronie od czasu do czasu zamieszczać będziemy informacje ogrodnicze oraz poradniki.

Nawadniaj swój ogród samodzielnie

Tak naprawdę do skonstruowania systemu nawadniającego ogród nie trzeba wiele wysiłku. Całość instalacji składa się ze zraszaczy, przewodów rozprowadzających wodę oraz pompy czy zaworu (czyli źródła wody). Cały szkopuł w tym, aby umiejętnie rozmieścić zraszacze. Nie należy tego robić w linii prostej, czyli na zasadzie odcinka AB, gdyż ciśnienie bliżej punktu B będzie niższe niż na początku przewodu.

Należy zatem rozmieszczać zraszacze na zasadzie koła. W ten sposób ciśnienie będzie równomierne we wszystkich zraszaczach. W ten sposób tworzymy układ zamknięty.

Poza systemem korzystającym ze zraszaczy można skonstruować system kropelkowy. Ten najczęściej stosuje się w rabatkach, ale także przy krzewach. Polega na odpowiednim rozmieszczeniu przewodów z mikroszczelinami, przez które woda kropelkuje do korzeni roślin.

Całość instalacji wydaje się naprawdę prosta, gdyby jednak chcieli Państwo skorzystać z profesjonalnych usług należy zatem znaleźć firmę, która będzie wyspecjalizowana w tego typu usługach, w konkretnym większym mieście.