Najlepsza pora na zakładanie ogrodu

Wiosna jest najlepszą porą na zakładanie ogrodu, a w przypadku ogrodów istniejących porą na przeprowadzenie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak dobrze zaplanować pracę, aby wszystko poszło zgodnie z naszym planem?

Na początku należy wszystko zaplanować

Można powiedzieć śmiało, że nic się nie uda bez dobrego planu, chociaż zdarzają się i takie sytuacje, że i z marszu coś się udaje. W przypadku ogrodu nie możemy się zdać na ślepy los i wyczucie, trzeba zrobić odpowiedni projekt. Projektowanie ogrodów odbywa się w ciągu całego roku, lecz ich zakładanie planujemy na przełom miesięcy kwiecień-maj. Co powinien uwzględniać projekt? Wszystko to co chcemy, aby nasz ogród zawierał – obecne trendy w projektach poza wyglądem stawiają przede wszystkim na funkcjonalność. Już dawno minęły te czasy, gdy ogród tylko wyglądał. Teraz jest również miejscem, gdzie spędzamy czas i odpoczywamy. Dlatego nie możemy przesadzać z bylinami, drzewami czy krzewami. Centralne miejsce ogrodu ma zajmować trawnik i przede wszystkim jego użytkownicy.

W projekcie uwzględnia się rozmieszczenie drzew, krzewów, skalniaków, alejek i małej architektury – altanek, czy domków drewnianych, warsztatów. W ten sposób działa http://firmagarden.pl/ z Białegostoku, która stawia na rzetelność i przede wszystkim pełną profesjonalność przy wykonywaniu niezbędnych i często koniecznych prac ogrodniczych. Rzetelność najlepiej jest poznać już na początkowym etapie prac związanym z projektowaniem ogrodu.

Przystępujemy do prac w ogrodzie

Przed przystąpieniem do prac należy odpowiednio przygotować teren. Można do tego użyć glebogryzarki, która wyrówna i oddzieli darń od podłoża. Można potem usunąć większe przedmioty, kamienie i inne rzeczy, które zostały w glebie. Następnie zajmujemy się sadzeniem drzew i krzewów. Po tym etapie można zabrać się za równianie placu pod przyszły ogród, międzyczasie wykonuje się też prace związane z małą architekturą, układaniem alejek i innych. W tym czasie można też montować różne półki skalne czy skalniaki.

Niektóry też decydują się na przygotowanie oczek wodnych. Ewentualne przedłużenie przyłączy do oczka, pomp i całego mechanizmu, podobnie jak w przypadku montaży systemów nawadniających odbywa się jeszcze przed zasadniczymi pracami. Bardzo ważne jest, aby dobrze zapamiętać rozmieszczenie instalacji, a jeszcze przed jej ukryciem dokładnie sprawdzić szczelność. Późniejsze korekty tylko opóźnią proces tworzenia i zakładania ogrodu.

Dopiero po uporaniu się ze wszystkimi powyższymi elementami można przejść do wysiewu trawnika metodą tradycyjną lub ułożeniu go z rolek. W związku z dosyć długim okresem chłodnym w Białymstoku dominują trawniki zakładane metodą tradycyjną, gdyż te znacznie łatwiej i pełniej adaptują się do zastanych warunków. Trawniki z rolki uprawiane w sztucznych warunkach dosyć długo, a często nieskutecznie radzą sobie z nowymi warunkami. Gdy już skończymy wszelkie prace to pozostaje tylko podlewać ogród i czekać, aż wszystko się przyjmie. W pełni lata będziemy mogli już śmiało spędzać czas w naszym ogrodzie, gdyż trawa zdąży wyrosnąć i odpowiednio się ukorzenić.