Altana wolnostojąca a altana działkowa
Altana ogrodowa to mała, otwarta konstrukcja, często wykonana z drewna, która służy do zapewnienia schronienia przed słońcem i deszczem oraz rekreacji w ogrodzie. Zazwyczaj posiada cztery ściany z misterną kratownicą lub o konstrukcji ażurowej, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza.
Altany są powszechnie widziane w prywatnych ogrodach czy ogrodach działkowych, gdzie dodają wartości estetycznej, jak również oferują praktyczne zastosowanie. Prawo budowlane rozróżnia dwa rodzaje altan:
- altany wolnostojące wznoszone na działkach, nie znajdujących się na terenie rodzinnych ogródków działkowych („ROD”),
- altany działkowe, budowane na działkach, które znajdują się na terenie („ROD”).
Czy altana ogrodowa wymaga pozwolenia na budowę?
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane stanowi, że budowa altan o maksymalnej powierzchni zabudowy, która nie przekracza 35 m2 nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia. Oznacza to, że możesz bez przeszkód formalnych zbudować dowolny typ altany, czyli podobnie innych obiektów budowlanych – jak wiaty czy małego garażu. Natomiast altany powyżej 35 m2 wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Pewnie obostrzenia dotyczą także powierzchni działki oraz lokalizacji altany. Oto najważniejsze z nich:
- na każde 500 m2 działki mogą przypadać maksymalnie dwie altany o powierzchni do 35 m2,
- odległość od granicy działki może wynosić od 1,5 m, jeśli na na sąsiedniej działce znajduje się obiekt w podobnej odległości od granicy,
- odległość od granicy działki może wynosić od 3 m, jeśli ściana znajdująca się po stronie granicy działki jest zabudowana i nie posiada wejścia,
- odległość od granicy działki może wynosić od 4 m, jeśli budowla na działce sąsiedniej posiada okna lub wejście na ścianie bezpośrednio sąsiadującej.
Czy warto zbudować altanę ogrodową?
Drewniana altana jest wspaniałym dodatkiem do każdego przydomowego ogrodu, który pozwala stworzyć wyjątkową oazę spokoju i zwiększyć jego funkcjonalność. Możesz posiadać taras, lecz jego zadaszenie zabierze sporo naturalnego światła w Twoim domu, z tego względu altana ogrodowa jest idealnym rozwiązaniem. Zwykle umieszczana jest w zacisznym miejscu, które zapewnia intymność i prywatność. Może być wykonana z różnych materiałów, aby dopasować się do stylu fasady domu i dodatkowo ozdobiona pnącymi się roślinami dla dodatkowego efektu wizualnego.

Poza walorami dekoracyjnymi, konstrukcja altany może być również wykorzystywana do działań rekreacyjnych. Może być wyposażona w wygodne meble ogrodowe czy grill, który będzie służył do przygotowywania posiłków lub organizowania pikników na świeżym powietrzu. Tym samym altana pozwoli Ci na pełen relaks w ogrodzie i spędzać w nim jeszcze więcej czasu.
Dla tych, którzy kochają organizować grilla, altana jest świetnym rozwiązaniem. Podobnie zapaleni kucharze mogą zdecydować się na zainstalowanie kuchni lub wędzarni w obrębie altany. Ponadto dzieci z pewnością docenią posiadanie własnego miejsca do zabawy wewnątrz altany wypełnionego zabawkami, takimi jak piaskownice czy skrzynie z zabawkami.
Od czego zacząć budowę altanki w ogrodzie?
Zanim zdecydujesz się na budowę altanki ogrodowej, powinieneś zapoznać się z aktualnymi przepisami i zdecydować jaką powierzchnię altany chcesz mieć. Jeśli nie posiadasz strefy wypoczynku w ogrodzie, to budowa altany powinna znajdować się właśnie w tym miejscu, z dala od ruchliwej ulicy czy okien sąsiadów. Następnie warto wybrać materiał konstrukcyjny, przeznaczenie altany i sposób jej budowy.

Materiały wykonania altany
Altany zazwyczaj mogą pochwalić się szeroką gamą materiałów do ich budowy, w tym drewna, metalu, cegły, kamienia, a nawet szkła. Z tych opcji, drewniane altany są najczęstszym wyborem ze względu na szybkość konstrukcji i naturalny charakter materiału. Osoby z większym doświadczeniem technicznym mogą również zdecydować się na altany z kamienia lub cegły.
Niezależnie od materiałów użytych do budowy altany, ważne jest, aby upewnić się, że jest ona odpowiednio utrzymywana i konserwowana. W przypadku elementów drewnianych można je pomalować lub pokryć odpowiednimi impregnatami, chroniącymi przed działaniem czynników atmosferycznych.
Podłoga w altance
Podłoga w altance może być drewniana, betonowa, a także ułożona z kostki brukowej lub kamienia. Są osoby, które chcą, aby w altanie rosła trawa. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, ponieważ trwa – z uwagi na brak słońca i wody – zacznie po jakimś czasie obumierać.
Dodatkowo wykończenie podłogi w pewien sposób implikuje montaż fundamentów altany. Zaleca się, z uwagi na trwałość, aby nie montować drewnianych belek konstrukcyjnych bezpośrednio w ziemi, gdyż drewno po pewnym czasie będzie wymagać wymiany. Oznacza to, że po jakimś czasie będziesz zmuszony rozebrać konstrukcję i wymienić zgniłe belki. Najlepiej zatem zamontować filary altany na podporach betonowych lub metalowych.
Dach w altanie
Jeśli chodzi o materiały pokrycia dachowego to do wyboru jest: gont, dachówka, blacha dachowa czy strzecha. Dach może być płaski lub spadowy. Z uwagi na charakter konstrukcji nie zaleca się stosowania ciężkich pokryć dachowych, ponieważ będzie to wymagać zastosowania odpowiednich wzmocnień belek nośnych.
Najchętniej wybieranymi opcjami pokrycia jest gont czy wiór osikowy, które gwarantują ładne efekty wizualne.
Altanka z grillem czy bez?
Jeśli uwielbiasz grillować, to wybór jest oczywisty. Ważne, aby zaplanować z wyprzedzeniem do włączenia konfiguracji grilla do altany ogrodowej, tak aby być w stanie wziąć pod uwagę jego koszt i rozmiar. Biorąc pod uwagę dodatkowe koszty, takie jak zakup materiałów do budowy lub gotowych urządzeń i instalacji, mądrze jest upewnić się, że budżet pozwala na zaaranżowanie wymarzonego miejsca do grillowania.
Ile kosztuje budowa altany?
Koszt altan ogrodowych może się znacznie różnić, a wynika to przede wszystkich z ich rozmiarów, funkcji i materiału wykonania. Szacuje się, że koszt gotowej około 12 metrowej altany to około 5-6 tysięcy złotych. Funkcjonują firmy, które specjalizują się w budowie altan ogrodowych, przez co mogą dostarczyć Ci gotowy produkt, przeznaczony do natychmiastowego montażu.
Możesz także zlecić przygotowanie altany według projektu, a montaż wykonać samodzielnie. Pozwoli to zaoszczędzić kolejne środki.